projeler / kiraz _ sakura
 
             
 

 

  KİRAZ_SAKURA  
 

 

Türkiye / 2005 / 57'47” / DVCAM / İngilizce / Türkçe Alt Yazılı

 

 
 

Yönetmen :
Yapım Yönetmeni :
Senaryo-Metin Yazarı:

Kameraman :
Kurgu:
Yapım ve Yönetim Yardımcısı :

Şehbal Şenyurt
Bülent Arınlı
Şehbal Şenyurt
Serdar Güven
Bülent Arınlı
Bingöl Elmas

 
 

 

Gerek bilimsel araştırmalarda, gerekse konuya ilişkin diğer literatürde Giresun kenti, kiraz ağacının ana vatanı olarak geçmektedir. Kentin adına kaynaklık eden kiraz; bu topraklardan ve hafızalardan silinip gitmiştir. Dağlarda tektük yabani kiraz ve kent meydanına “dünyayı kirazla tanıştırdığı için teşekkür” amacıyla Japon Sagae kenti yetkililerinin diktiği bir fidan haricinde..

Belgesel filmimiz Kiraz ağacının ana vatanı olarak bilinen Giresun kenti ve adı kirazla özdeşleşmiş Japon Sagae kenti insanlarının kiraz ağacı ile ilişkileri çerçevesinde iki farklı kültürün yaşam ve ölüme dair soruları üzerine kurulu bir yapım olacak. İki ülkenin insanları, kiraz ağacı yetiştiricileri kiraz ağacına farklı anlamlar yüklemektedir. Japonya'da her yıl kirazların çiçek açması birçok etkinliklerle kutlanırken ve yetiştiriciler kiraz türünü geliştirmek için yıllar süren çok ciddi çalışmalar yaparken, Türkiye'de, özellikle de kirazın ana vatanı Giresun'da doğanın ellerinde rastlantılara bırakılmış bir üretim söz konusudur.
Japon insanının kirazla ilişkisi derin bir felsefe üzerine kuruludur. Belgeselimiz, hayatın kırılganlığını, geçiciliğini sembolize eden bu felsefe ile ülkemizdeki ilgisizlik üzerine kurulu ilişkiyi kiraz ağacı yetiştiricileri üzerinden irdelemeye çalışacaktır.

Belgesel film yapım geliştirme sürecinde.